Granit

Kierunki rozwoju pokryć podłogowych

MAT STONE – lepsza jakość życia – granit

W dzisiejszym, zabieganym świecie, jedną z najcenniejszych rzeczy jakie posiadamy jest nasze mieszkanie lub dom. Miejsce gdzie możemy schronić się przed zgiełkiem życia. Zamek, gdzie możemy się schować, odpocząć, czasami zaszyć z rodziną. Jedyne miejsce gdzie możemy naładować nasze wyczerpane akumulatory. Niewątpliwie lubimy ładnie mieszkać. Kochamy otaczać się pięknymi rzeczami. Każdy z nas, planuje swoje otoczenie w najdrobniejszych szczegółach. Po latach szarych, smutnych i ubogich, w latach 90-tych przyszedł boom. Polska otwierała się na świat, wzrastał dochód Polaków. Wzrost dochodów przełożył się na wzrost wymagań co do materiałów jakim wykańczaliśmy nasze mieszkania.

Zmieniał się pogląd na to, co można położyć na posadzkach. Zwykła płytka kupiona na wyprzedaży lub najtańsza wykładzina kupiona za grosze, przestała cieszyć. Nastąpił wzrost zapotrzebowania na dobre podłogi. W początkowej fazie były to głównie wykładziny dywanowe, potem mieliśmy wzrost zapotrzebowania na płytki ceramiczne, a z końcem lat 90-tych pojawiły się panele podłogowe. Wszystkie w/w pokrycia podłogowe mają jeden wspólny mianownik, są to materiały syntetyczne, zamienniki dla produktów naturalnych. Deska panelowa imituje drewno, płytka ceramiczna powstała jako zamiennik imitujący kamień naturalny. Oczywiście popularność wykładziny, płytek czy też paneli wynikała: po pierwsze z dużego zapotrzebowania na nowe pokr ycia, po drugie to wynik relatywnie niskiej ceny tych produktów.

Nasycenie rynku oraz wzrost świadomości klientów, wykreowały zapotrzebowanie na nowe rodzaje pokryć w tym również na pokrycia z kamienia naturalnego. Najpopularniejsze są: granit, marmur, trawer tyn, konglomerat (granitowy i kwarcytowy).


Zajmijmy się dzisiaj granitem.

Opis produktu

Granit jest bardzo trwałym i twardym produktem. Ponieważ jest praktycznie nienasiąkliwy, w naszych warunkach atmosferycznych znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Częste zmiany pogody, ostre zimy i upalne lata, nie mają większego wpływu na jego strukturę.

Występowanie

Granit jest wydobywany praktycznie na każdym kontynencie naszej ziemi. Powodzeniem cieszą się granity z Indii, Brazylii, RPA. W Polsce też mamy kopalnie granitów, jest to granit o zabar wieniu szarym. W ostatnim okresie popularne są granity chińskie. Oto jeden z kamieni, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów.

Kolorystyka

Granit występuje w całej gamie kolorystycznej, począwszy od jasnych szarości, poprzez żółć, zieleń, czerwień skończywszy na czerni. Charakter ystyczną cechą skały granitowej jest jej ziarnistość. W zależności od rodzaju granitu, może on być drobno uziarniony lub gruboziarnisty.

Rodzaje powierzchni płytki

Powierzchnia płytki zależy od jej przeznaczenia oraz miejsca położenia.

- Powierzchnia polerowana: Ten rodzaj wykończenia powierzchni podkreśla piękny kolor kamienia. Do niedawna był to główny sposób wykończenia powierzchni. Granit polerowany stosuje się go głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np.: posadzki w banku, hotelu, kościele itp. Stosowany jest również jako elewacja na budynkach.

– Powierzchnia piaskowana: stosowana jest ona w celu zwiększenia antypoślizgowości płytek granitowych, na małych powierzchniach, miejscowo. Przeważnie na stopniach schodowych. Granit, który zostanie wypiaskowany traci swoją głębię koloru.

– Płytka płomieniowana: płytka o bardzo nierównej i szorstkiej powierzchni. Idealna jako pokrycie tarasów i balkonów z uwagi na swój wysoki stopień antypoślizgowości. Głębia kolorów nie jest tak ładna jak w płytce polerowanej ale nasycenie barwami jest zdecydowane lepsze niż w przypadku płytki piaskowanej.

Zastosowanie

Granit jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych jaki mamy do dyspozycji. Dzięki swoim właściwościom: trwałości i wysokiej odporności na działanie środków fizyko-chemicznych, możemy go śmiało stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków użyteczności publicznej, np. kina, teatry, lotniska, banki, hotele, kościoły, oraz domów mieszkalnych.

Granit nadaje się również do układania na zewnątrz: tarasy, balkony, garaże, podjazdy, chodniki. Różnorodność w kolorystyce i formatach tego materiału sprawia że jest mocno uniwersalny.

Wymiary płytek

Dostępne i głównie stosowane wymiary płytek to (w cm) : 30x30, 30x60, 40x40, 60x60. Uwaga! Płytki można układać na posadzce nie tylko w sposób standardowy, czyli jedna powierzchnia tylko jeden rozmiar płytek, można je również układać mieszając rozmiary. Uzyskujemy w ten sposób ciekawe kombinacje. Najczęściej używane grubości płytek granitowych (w cm): 1, 2 lub 1,5 cm.

Uwaga! Płytki o grubości ok. 1 cm stosujemy najczęściej wewnątrz budynków o średnim i małym natężeniu ruchu: hotele, banki, domy prywatne. Płytki o grubości 1,5 lub 2 cm stosujemy w obiektach o dużym natężeniu ruchu: sklepy, centra handlowe, kościoły, lotniska, dworce. Płytki o grubości 2 cm w wersji piaskowanej lub płomieniowanej stosujemy na zewnątrz budynków: tarasy, balkony, ogrody, garaże.

Sposób montażu

Sposób montażu płytek granitowych nie różni się zasadniczo od montażu płytek ceramicznych. Należy jednak pamiętać o wysokiej wrażliwości płytek granitowych na wilgoć, dlatego do ich montażu zalecamy stosowanie sprawdzonych zapraw i spoin renomowanych firm (zobacz poprzedni artykuł - przyp. red.). Dodatkowa różnica, między montażem płytki ceramicznej a płytki kamiennej polega na konieczności innej technologii cięcia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas cięcia zwykłą gilotyną krawędź kamienia będzie poszarpana i nierówna. Zwłaszcza jeżeli ma on 2 cm grubości. Dlatego dla osób zainteresowanych układaniem posadzek z kamienia polecamy zakup maszyn do cięcia kamienia.

Czyszczenie i pielęgnacja

Pomimo tylu pozytywnych opinii jakie zostały wyrażone w tym artykule na temat posadzki kamiennej, myli się ten, kto sądzi, że jest to materiał niezniszczalny. Niestety, każda piękna rzecz może ulec zniszczeniu. Dlatego o kamień naturalny trzeba dbać tak jak dbamy o swój samochód. Wygląda dobrze, gdy go myjemy, robimy mu przeglądy czy wreszcie regularnie wymieniamy w nim olej, klocki hamulcowe czy świece. Tylko wówczas mamy pewność że będzie nam długo służył.

Do pielęgnacji kamienia naturalnego proponujemy Państwu 4 produkty znanego i uznanego producenta chemii pielęgnacyjnej, włoskiej firmy FILA.

PRODUKT 1: po montażu kamienia na posadzce, chcemy czy nie chcemy pozostaną zabrudzenia które pozwoli nam usunąć FILA DETERTEK*. Mocny środek czyszczący, sprawdzony na licznych budowach.

PRODUKT 2: po usunięciu zabrudzeń, koniecznie należy zaimpregnować posadzkę. Do tego służy FILA MP/90. Impregnat ten wnikając w pory i nierówności na powierzchni płytki, tworzy film ochronny, zapobiegając wnikaniu w mikropęknięcia brudu i nieczystości.

PRODUKT 3: po usunięciu zabrudzeń i zaimpregnowaniu płytek, sugerujemy regularne używanie do mycia posadzki produktu o nazwie FILA CLEANER.

PRODUKT 4: gdyby jednak w wyniku codziennej eksploatacji posadzki powstało jakieś zabrudzenie, proponujemy do jego usunięcia środek FILA PS/87, który znakomicie powinien sobie z takim zabrudzeniem poradzić. Po usunięciu zabrudzenia stosujemy ponownie produkt FILA MP/90.

* DETERTEK - ponieważ jest to silny środek żrący, zaleca się przed użyciem go na całej powierzchni, zastosowanie go miejscowo, na mało widocznym miejscu. Należy sprawdzić czy środek nie odbarwia kamienia.

Podsumowanie

Skala stosowania płytek z kamienia jako elementu wykończenia wnętrz, wskazuje jednoznacznie, że ludzie dążą do stosowania wykończeń naturalnych. Żadna, nawet najlepsza imitacja nie zastąpi naturalnego piękna. Jedyną barierą w ich stosowaniu, była, jak do tej pory, stosunkowo wysoka cena. Obserwowany spadek cen wyrobów gotowych przyczynił się znacząco do wyraźnego wzrostu zainteresowania ze strony klientów kamiennymi posadzkami.

Nie wątpię, że obecnie jest jak najlepszy moment aby rozpocząć montaż posadzek z kamienia.

Dlaczego? Oto uzasadnienie:

– Powiększy to wasze grono klientów o tych najbardziej pożądanych, z grubym portfelem.

– Zwiększy obrót w waszej firmie

– Kamień jest nadal produktem droższym niż płytka ceramiczna. Jednak w przypadku montażu posadzki kamiennej również obowiązuje zwrot VAT

– Umiejętność pracy z wymagającym materiałem to prestiż w oczach klienta.

I chyba najważniejsze – kamień pasuje wszędzie i już od 3000 lat jest na niego moda.Wszystkie produkty w/w są w ofercie firmy MAT STONE

Mariusz Gregorczyk

Mat Stone sp. z o.o.
Ul. Dąbska 6
70-786 Szczecin
fax.: + 48 91 463 29 07
tel.: + 48 91 432 09 66
e-mail: info@matstone.pl 
 
Deutch English Polski Matstone